Uzaktan çalışma ya da diğer adıyla serbest çalışma, insanların kalıcı işverenlerle bağlantı kurmadığı bir serbest çalışma biçimidir.  Tipik olarak freelance işler daha çok web sitesi kurulumu, logo tasarımı, dijital pazarlama, e-ticaret danışmanlığı, sosyal medya uzmanlığı gibi alanlarda internet üzerinden yapılabilmektedir. Aslında COVID-19 sürecindeki değişiklikler freelance işlerin sayısını artırdı.

Herhangi bir şirkete bağlı olmayan Freelancing, bilgi teknolojisi, yazılım, web programlama, pazarlama vb. alanlarda uzun süredir devam eden bir çalışma modelidir.  Freelance modelinde bireyler, herhangi bir şirkete bağlı olmaksızın ihtiyaç sahibi kişi veya kuruluşlara uzmanlıklarını katkıda bulunarak maaş alırlar. Çalışma günlerinin ve saatlerinin esnek olduğu bu model, herkesin çalışma saatlerinde ve iş günlerinde özgürlük sunuyor. Ayrıca belirlediğiniz çalışma gün ve saatleri içerisinde birden fazla şirkette çalışarak gelirinizi kolayca artırabilirsiniz.

Freelance Çalışarak Para Kazanabileceğiniz Bazı Sektörler

Freelance çalışarak para kazanılacak sektörler şunlardır;

 • Dijital Pazarlama
 • Yazılım
 • Web Tasarım
 • Metin Yazarlığı ve İçerik Yazarlığı
 • SEO Uzmanı
 • Eğitmen
 • Fotoğrafçılık
 • Grafik Tasarım ve Görsel Tasarım
 • Danışmanlık
 • Sanal Asistan
 • Mütercim Tercümanlık
 • Sosyal Medya Yöneticisi
 • Oyun 
 • Affiliate Marketing
 • Aşçı veya Fırıncı
 • Blogger
 • Bebek bakıcısı
 • E-ticaret mağazası sahibi
 • Event planner

Freelance Kariyer Avantajları

Freelance çalışarak yapılan kariyerin avantajları şunlardır;

 • Freelance çalışmak, çalışanlara pek çok fayda sağlayan bir çalışma şeklidir.
 • Serbest çalışma ortamı. İnsanlar işlerini istedikleri yerde yapabilirler.
 • Aynı zaman diliminde, iyi zaman yönetimi ile farklı firmalarla çalışabilir.

Yurt dışında en fazla rağbet gören markalar belirlenerek ona uygun çalışmalar yapabilirsiniz. Hatta isterseniz Avrupa ülkelerine veya İngiltere’deki işletmelere hizmet verebilir, Euro ve Pound cinsinden gelir elde edebilirsiniz.  Freelancer olarak çalışarak hayatınızdaki trafik ve zaman problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Youtube’da Para Kazanma

Dünyanın tartışmasız en büyük video barındırma ve izleme sitesi olan Youtube ile internetten para kazanmak mümkün. Youtube’dan para kazanmanın en kanıtlanmış yolu, içerik üreterek para kazanma yöntemidir. Bu yöntemde Youtube ziyaretçileri tarafından izlenecek videolar üretirsiniz ve videolarınıza reklam vererek para kazanabilirsiniz. Reklamlar ayrıca Google tarafından Adsense platformu üzerinden sunulur.

Videolarınızın önünde veya içinde görüntülenen reklamlar, görüntüleme ve tıklama başına gelir elde etmenize olanak tanır. Bu yöntemde; Youtube reklamlarına ek olarak manuel olarak sponsor firmaların reklamlarını da videolarınıza ekleyebilirsiniz. Kanalınıza ve videolarınıza sponsor olacak kişileri kendiniz bulabilir veya bu işlerle ilgilenen ajanslara başvurabilirsiniz. Elbette görüşleriniz sponsor olmak isteyenlerin ilgisini çekecektir.

Twitch ile İnternetten Para Kazanın

Son yıllarda ortaya çıkan dijital canlı yayın platformu Twitch, internet üzerinden para kazanmanızı sağlıyor.  Twitch kanalı açabilir, platformda yayın yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Twitch platformunda reklam yayınlayarak veya izleyicilerden bağış alarak çevrimiçi para kazanabilirsiniz.

Udemy’de Eğitim Vererek Para Kazanma

Bir konu aldıysanız veya iyi yaptığınızı düşünüyorsanız, adını sıkça duyduğumuz çevrimiçi eğitim platformu Udemy’de ücretli eğitim sunabilirsiniz. Udemy, uzman olduğunuz bir konu hakkında hazırladığınız eğitim videolarını yükleyebileceğiniz ve internet üzerinden para kazanabileceğiniz bir platformdur.

Google Adsense ile Para Kazanma

İnternetten gelir elde etmek isteyen kişilerin başvurduğu bir numaralı yöntem, Google Adsense ile para kazanma yöntemidir. Bu yöntemde bir web sitesi oluşturursunuz ve Google sitenizde reklam gösterecek işletmeleri bulur. Özellikle, sizinle aynı web sitelerinin çoğunda Google AdWords hizmeti aracılığıyla reklam veren müşterilere reklamlar sunar. Google Adsense, web sitenizde gösterilen reklamlara yapılan tıklamalardan sonra komisyon öder. Kötü niyetli tıklamalar Google tarafından en geç 24 saat içinde tespit edildiğinden, “gerçek kişi” terimini özellikle vurguladık. Sonuç olarak Adsense hesabınız kapatılır ve ödemeniz yapılmaz.

Bu hizmetin en büyük avantajı, web sitesi sahiplerinin reklam verenleri aramak için harcayacağı zamanı ortadan kaldırmasıdır. Yalnızca içeriğinizi geliştirmeye odaklandığınız için Google, sitenizde size para kazandırabilecek reklamlar gösterir.

Çeviri Yaparak Para Kazanma

Profesyonel ve doğru çeviri yapacak dil bilgisine sahipseniz internetten kolayca para kazanabilirsiniz. Yabancı dil yeteneğiniz sayesinde makale vb. yazabilirsiniz. Her şeyi farklı dillere çevirebilir veya danışmanlık hizmeti vererek kazanç sağlayabilirsiniz. İnternetten çeviri yaparak para kazanan kişilerin aylık geliri belirsizdir.

Sermayesiz kurulan işler ile alakalı bilgi sahibi olmak için Sermaye Olmadan Para Kazanabileceğiniz İş Kolları içeriğimize göz atabilirsiniz.

Seo Danışmamlığı Yaparak Para Kazanın

Seo genellikle bir web sitesini arama motorları için optimize etme sürecidir. SEO danışmanlığı sayesinde internetten para kazanma ve gelirinizi artırma fırsatına sahip olabilirsiniz. SEO öğrenmek için internette Google makalelerini okuyabilir ve videolar izleyebilirsiniz.

Web Siteleri Yaparak Para Kazanın

Bir web sitesi tasarlayarak çevrimiçi para kazanabilirsiniz. Yazılımları sıfırdan öğrenebilir veya WordPress, Joomla gibi bir içerik yönetim sistemi kurabilirsiniz. Hemen hemen tüm şirketler ve bireyler web sitelerini İnternet’te yayınlamaya başlıyor.

Editörlük Yaparak Para Kazanma

Editörlük yaparak para kazanabilirsiniz. Editörlük yapmak kolay bir iş değildir. Ancak uzaktan çalışma sırasında kolaylıkla yapılabilir. Olağanüstü kaliteli içerik, günler ve hatta geceler boyunca yapılan aramaların sonucudur; Web sitesi sahiplerine satış yaparak gelir elde etmeye dayalı bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak internetten para kazanacaksanız, uzman olduğunuz konulara odaklanmanızı ve yazmaktan yorulmamanızı öneririz. Yazdığınız makaleleri satmak için bu işe katkı sağlayan siteleri kullanabilir veya içeriğe ihtiyacı olan site sahibine ulaşmaya çalışabilirsiniz. Editörlük yaparak para kazanma freelance çalışarak internetten para kazanma yolları arasında yer alır.

Devletin Gençlere Verdiği Teşvikleri Öğrenmek İçin Hemen ”Devletin Gençlere Verdiği Teşvikler Nelerdir?” içeriğimize göz atın.

Afilliate ile Para Kazanma

Ürün olmadan e-ticaret yapmanın bir başka yolu da Afilliate ile para kazanmaktır. Bu yöntemde, ürün veya hizmetle ilgili reklam ve promosyonlar yayınlanarak müşterilerin satışın yapıldığı web sitesine yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu satış şekli, bizim dilimizde “gelir ortaklığı” veya “satış ortaklığı” olarak da bilinir.

Sosyal Ağlarda Para Kazanma

Akıllı telefon kullanan herkesin bir sosyal ağda en az bir hesabı olduğunu düşünürsek; Instagram, Facebook, Twitter gibi kanallardan da para kazanmanın mümkün olduğu söylenebilir. Takipçi sayısı yüksek bir sayfanız varsa; “Influencer marketing” olarak bilinen bir yöntemle sosyal ağlardan reklam geliri elde edebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey insanların severek takip edeceği bir konu bulup bu konu üzerine kurduğunuz hesabınızı sürekli güncel tutmak yani sık sık içerik paylaşmaktır.

Hem Türkiye’de hem de Dünyada; Komik paylaşımlar yapan sosyal medya hesapları izleniyor. Komik içerik oluşturma konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, influencer pazarlama ajansları uzun uğraşlar sonucunda sizinle iletişime geçecektir.

Oyun Oynayarak Para Kazanma

E-spor gün geçtik gelişmeye devam eden katılımcılara para kazanma şansı tanıyan büyük bir fırsattır. Üstelik milyonlarca kişi farklı platformlardan online oyun yayınlarını izliyor. Ayrıca popüler bir oyunda ustalaşarak çevrimiçi para kazanabilirsiniz.

Görevlerle Para Kazanın

Çevrimiçi Para Kazanmada Son Trendler; “Ödevini yap, para kazan” hizmeti kullanıma açıldı. Dünyaca ünlü Bounty uygulamasının Türkiye’de ortaya çıkmasıyla ünlenen bu şirket, birkaç gündür piyasada dolaşıyor. Çünkü Bonuslar; mobil uygulama aracılığıyla, gizli müşteri görevleri, reklam hizmetleri, satış hizmetleri karşılığında sıradan insanlara ödeme yapıyor. Ancak günümüzde, Google Haritalar hizmetinde yayınlanan basit web siteleri ve mobil uygulamalar ve işletmelere de derecelendirme ve incelemeler, uygulama indirmeleri ve uygulama pazarı yorumları gibi görevler verilmektedir. Web sitelerinde kullanım ve yorum girme işleride veriliyor.

Diğer Kategorilerimize de göz atın;

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramFacebookTwitterYouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Ads

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir