Bir YouTube kanalı açın, YouTube’da para kazanmaya başlamanın ilk adımı en kolay işlem olan platformda bir kanal başlamanızdır. Hesabınızı açmadan önce bir YouTube kanal adının nasıl seçileceğine ilişkin kılavuzlara göz atabilirsiniz. Bu, platformdaki başarınızın anahtarı olacaktır. Youtube’da kişisel bir kanal oluşturun. YouTube’da kişisel bir kanal açmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Youtube’a git,
 • Zaten bir Google hesabınız varsa, profil resmine tıklayın,
 • Kanal oluştur‘u tıklayın,
 • Platform size bir kanal oluşturmak isteyip istemediğinizi soracaktır,
 • Oluşturmayı onayla,
 • Adı ve fotoğraf ayrıntılarını inceleyin (çok önemli adım),
 • YouTube kanalınızın oluşturulmasını onaylayın,
 • Çekici ve kaliteli içerik oluşturun.

Bu en önemli adım. Bir YouTube kanalında kaliteli içerik oluşturmak başarı faktörlerinden biridir. Dikkatli olun, yalnızca bu değil, içeriğinizle ilgilenen bir kitleniz veya nişiniz olmalıdır.

YouTube’da İçerik Kalitesi

Görsel-işitsel içeriğinizin kalitesi, video düzenleme ve sahip olduğunuz donanımda da mevcuttur. Videolarınızın kalitesine büyük ölçüde yardımcı olacak malzemeleri önceden araştırabilirsiniz.

 • Video kamera: Kendinizi kadrajda görebilmeniz için katlanır kameranızın olması tavsiye edilir.
 • Cep telefonu veya tablet: Bugün, mükemmel video kalitesine sahip cep telefonu veya tablet seçenekleriniz de vardır.
 • Tripod: Kameranızı veya mobil cihazınızı sabit tutmak istiyorsanız şiddetle tavsiye edilen bir araçtır. Çerçevede kalmanıza yardımcı olacak ve yüksekliği ayarlamanıza izin verecektir.
 • Harici mikrofonlar: Sesinizi veya ortam sesini kaydetmek için iyi bir cihazdır (oluşturacağınız videoların türüne büyük ölçüde bağlı olacaktır).
 • Aydınlatma: Kayıtlarınızı yapmak için doğal ışık kullanabilir veya halka ışık satın alabilirsiniz.
 • Bilgisayar: Videolarınızı düzenlemek, kanalınıza yüklemek ve çok daha fazlası için bir bilgisayar size çok yardımcı olacaktır.
 • Videolarınızı düzenlemek için Video düzenleyici gibi araçları kullanabilirsiniz. Dakikalar içinde YouTube’a yüklenmeye hazır profesyonel videolarınız olabilir ve 5.000’den fazla şablona erişebilirsiniz.

Videolarınız ilk birkaç hafta beklediğiniz kalitede değilse endişelenmeyin, pratik yaparak zamanla mükemmelleşecektir. Kitleniz için kaliteli ve ilgi çekici içerik oluşturmanın yanı sıra, tutarlı ve düzenli olarak videolar da yüklemek önemlidir. YouTube da bu konuda size yardımcı olur, videolarınızı geliştirmek için birçok bilgi bulabileceğiniz bir Creators Academy‘ye de sahiptir.

Daha fazla firma ve proje ve içerik içinEv İşleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

YouTube’da Abone Sayısının Önemi

Youtube’da videolarınızın dikkat çekebilmesi ve bir sonraki adımda abone kazanmak çok önemlidir. Abonelerinizde en az 1000 kişiye ulaşın. Tanıdıklarınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize içeriklerinizi anlatın, diğer sosyal ağlarda videoların tanıtımını yapın, anlatabildiğiniz herkese söyleyin. YouTube’da para kazanmak istiyorsanız abone olmak çok önemlidir. İçeriğiniz ilgi çekiciyse, listenizi kademeli olarak büyütebilir ve böylece kanalınızdan para kazanabilirsiniz. Videolarınız 12 aylık bir süre içinde 4.000 saatlik herkese açık görüntüleme oluşturmuş olmalıdır. 4.000 saatlik oynatmaya ulaşmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak bunu kolay olarak yapmanın bir yolu videolarınızın sahip olabileceği kalite ve alaka düzeyidir.

YouTube’un politikalarına uymalısınız. YouTube’da para kazanmak için onların kural ve politikalarına uymak çok önemlidir. İçeriğiniz bunlardan herhangi birini ihlal ederse, para kazanmaya uygun değildir ve platformdan kaldırılır. Politikalar arasında:

 • İstenmeyen e-posta türü, aldatıcı uygulamalar,
 • Dolandırıcılıklardan kaçının,
 • Çıplaklık resimleri veya cinsel içerik,
 • Zararlı içerik veya tehlikeler,
 • Taciz veya siber zorbalık,
 • Çocuk güvenliği,
 • Nefret veya şiddete teşvik

Kanalınıza bağlı bir AdSense hesabınız olmalıdır. Bir Google AdSense hesabı açma adımlarında ve bunu kanalınıza nasıl bağlayacağınız konusunda size yol gösterecek kılavuzlara bakabilirsiniz. Örneğin AdSense için:

 • Youtube’a gidin,
 • Para kazanma sekmesine tıklayın,
 • Google AdSense Kartına Kaydol’u tıklayın,
 • Başlat’a tıklayın,
 • YouTube hesabınızın şifresini girin,
 • AdSense için kullanmak istediğiniz Google hesabını seçin,
 • E-posta adresinin doğru olduğunu doğrulayın,
 • Platform tarafından istenen bilgileri sağlayın,
 • AdSense hesap başvurunuzu gönderin.

Kendi işinizi kurmaya bayilik alarak başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ”Bayilik Nedir? Nasıl Alınır?” yazımıza göz atın.

YouTube’da Nasıl Para Kazanabilirim?

İnsanların YouTube’da para kazanmasının ana yollarından bir diğeri de videolarındaki reklamlardır. Ancak, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve marka sponsorlu videolar dâhil olmak üzere YouTube’daki çalışmalarınızdan para kazanmanın daha fazla farklı yolları da vardır. Bunlardan birine örnek olarak ContentID verilebilir. ContentID nedir? YouTube Content ID, müziğinizin YouTube’da para kazandıran bir videoda (reklam videosu) ne zaman kullanıldığını belirlemenize yardımcı olan ve gelirin bir kısmını size iade eden Amuse Pro kullanıcıları için isteğe bağlı bir hizmettir.

YouTube Content ID’nin yalnızca orijinal müzikle çalışan hassas bir araç olduğunu bilmek önemlidir. Bu, telif hakkını veya başka herhangi bir şeyi ihlal eden herhangi bir örneğin reddedileceği ve içerik kimliğini alamayacağınız anlamına gelir.

YouTube’da Reklamlar Nasıl Çalışır?

Markalar doğrudan YouTube’da kampanyalar oluşturursa ve kitleleri YouTube hayranları/izleyicileri ile eşleşirse, videolarında reklam görme fırsatına sahip olurlar. YouTube’daki videolarınızda kullanılabilecek 3 tür reklam vardır. Bunlar; video öncesi, yayın içi ve bumper reklamlar.

 • Videodan önce; bu tür YouTube reklamları, videonuzdan önce görünür ve genellikle 30 saniye uzunluğundadır. Reklam verenler tıklama başına ödeme yapar; bu, markaların size görüntüleme sayısı için değil, yalnızca videonuzda oluşturulan tıklama sayısı için ödeme yaptığı anlamına gelir.
 • Yayın içi, bu reklamlar videonuzdan önce görünür, ancak size videoyu beş saniye sonra atlama fırsatı verir. Bu reklamlar için görüntüleme başına ödeme alacaksınız.
 • Bumper reklamlar, bu reklamlar kısa, altı saniye uzunluğundadır ve atlanamaz. Videolarınızdan önce görünürler ve her reklam görüntüleme için size ödeme yapılır.

Ayrıca, reklamları devre dışı bırakma veya belirli reklam veren kategorilerini engelleme seçeneğinizde vardır.

YouTube’da Ne Kadar Para Kazanacağım?

YouTube ödemeleri değişkendir, bu nedenle platformda ne kadar para kazanabileceğinizi tahmin etmek zordur. Çoğu reklam veren, reklamları her görüntülendiğinde “gösterim” başına ödeme yapar. Farklı reklam türleri, farklı miktarlarda paraya mal olur. Atlanabilir Yayın İçi Reklamlar genellikle daha pahalıdır, bunu Pro-Roll’lar ve ardından Atlanamayan Bumper Reklamlar izler. Yayıncılar 1.000 gösterim (veya reklam endüstrisinde “Bin Gösterim Başına Maliyet” olarak bilinen BGBM) başına 6 ABD doları kazanır. Ortalama olarak, toplam görüntülemelerin %30-40’ı “gösterim” olarak sayılır. Videolarınız 100.000 görüntülemeye ulaşırsa, yaklaşık 40.000 görüntüleme ve (YouTube’un komisyonundan sonra) yaklaşık 132$ reklam ödemesi alırsınız.

Herhangi Biri Videolarında Müziğinizi Kullanırsa Ne Olur?

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, YouTube’da para kazanmanın başka bir yoludur; bu, birinin müziğinizi kullanan bir video yüklediği anlamına gelir. İçerik tanımlama sistemi içeriği otomatik olarak tanımladığı için müziğiniz her kullanıldığında para kazanırsınız. Bazen sistem şarkılarınızı tanımayabilir. Bu, video oluşturucu şarkınızın çok kısa bir bölümünü kullandığında veya YouTube’un tanımlayamayacağı kadar çok değiştirdiğinde gerçekleşir. Bunun olmasını önlemek zordur, ancak bazı sanatçılar videoları inceleyerek veya bunları keşfetmesi için bir şirketle anlaşarak bu sorunu manuel olarak çözer.

Devlet Teşvikleri Üzerine Detayları İncelemek için ”Devlet Teşvikleri (Hibe) Nedir? Nasıl Alınır?” Kategorimize Göz Atabilirsiniz.

YouTube’da Marka Sponsorlukları Nasıl Çalışır?

İçki markaları, giyim tasarımcıları ve elektronik markaları (kulaklık, kayıt ekipmanı) gibi sponsorlar edinmek, YouTube videolarınızdan ekstra para kazanmanın harika bir yoludur. Markalar, ürünleri hakkında konuşmanız veya ürünleriyle ilgili içeriği kanalınıza koymanız için size ödeme yapacaktır. Sponsor bulmanın en iyi yolu, içerik projenize uygun herhangi bir şirketin pazarlama müdürüne e-posta göndermektir. Konseptinizi açıklayın, onlara kitle istatistiklerinizi ve kendinizi pazarlamanız gereken diğer her şeyi gönderin (geçmiş YouTube videolarına, performanslara ve diğer markalarla geçmiş deneyimlere bağlantılar).

Diğer Kategorilerimize de göz atın;

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramFacebookTwitterYouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Ads

4 Replies to “Youtube’dan Para Nasıl Kazanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir