Dropshipping günümüzde çokça duymuş olduğumuz bir kazanç sistemidir. Dropshipping hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda detaylı bir biçimde anlatmış bulunmaktayız hepinize iyi okumalar, yeni fikirler dileriz.

Dropshipping Nedir 2021 

 Dropshipping günümüzde çokça tercih edilen bir kazanç sistemidir. Günümüzde henüz Türkiye’de pek çok  yayılmasa da dünya genelinde birçok kişi bu iş ile birlikte zengin olma mertebesine erişmiştir. Dropshipping dilimizde değerlendirecek olursak stoksuz satış anlamına gelmektedir. Peki nedir bu stoksuz satış? İsminden de anlaşılacağı üzere elinizde olmayan bir şeyi satma olayına Dropshipping denmektedir. Elinizde bir ürünü bulundurmadan o ürünün firmasından sipariş ederek ürünün satışını gerçekleştirme olayı dersek de daha basit anlatmış oluruz.

Dropshipping Nasıl Yapılır

 Dropshipping işine girmeniz için öncelikle e-ticaret yapabilecek olduğunuz bir kanal gerekmektedir. İster sosyal medya isterseniz de e-ticaret sitesi kurarak bu satışları gerçekleştirebilirsiniz. Satış yapmış olduğunuz kanala ürünler eklemeniz gerekmektedir daha sonrasında bu ürünlerin fiyatlarını ve diğer tüm ürün açıklaması gibi bilgilerini çekmeniz gerekmektedir. Daha sonra sizlere gelen siparişleri aynı adres ve bilgiler ile birlikte firmanın sitesi üzerinden sipariş vermeniz gereklidir. Böylelikle elinizde kalma riski altında kalmadan satış yaptınız tebrikler. Kısacası elinizde stok tutmadan gelen siparişlerinizi direkt olarak tedarikçi firmaya yönlendirerek o ürünün satışını tedarikçinin deposundan gerçekleştirmiş oldunuz ve müşterinize ulaştırdınız.

Daha fazla ek gelir ve ek kazanç yöntemi için ”Ek Kazanç” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Stoklu Satış Ne Demek?

 Stoklu satış, kesinlikle Dropshipping ile alakasız bir şeydir. Stoklu satış tabiri deponuzda yada elinizde bulunan bir ürünü satmaktır. Stoksuz satış diye tabir edilen Dropshipping ise elinizde bulunmayan ürünü satma olayıydı. 

Amazonda Dropshipping Nedir?

 Amazonda Dropshipping olayı günümüzde ek gelir kaynağı olarak sıkça kullanılmaktadır. Daha fazla gelir elde etmek için yurt dışına gönderim yapan firmaların ürünlerini Amazon’da yer alan satıcı profilinize ekleyerek satış  yapabilirsiniz. Dropshipping için açmış olduğunuz satıcı kanalının dünyanın en çok tercih edilen e-ticaret platformlarından birisi olan Amazon’da olması olayıdır. Sizlere Amazon üzerinden gelen siparişleri direkt firmaya ileterek Amazon’da Dropshipping yani stoksuz satış yapabilirsiniz.

Evde yapılacak işler ile ilgili bilgi almak için Ev İşleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Dropshipping Legal Mı?

 Günümüzde Dropshipping işine artan talep ile birlikte Dropshipping olayının yasal olup olmadığı da sıkça gündeme gelmektedir. Tabi haliyle herhangi bir işe girmeden önce ülkemiz koşullarında yasal olup olmadığını araştırmamız gerekmektedir. Dropshipping Türkiye’de tamamen yasal durumdadır ve yapılmasında herhangi bir engel yoktur fakat satılan ürünlerin Türkiye pazarlarında satışa çıkmasında engel bulunmayacak yasal ürünler olması gerekmektedir.

Dropshipping Ne Kadar Kazandırıyor?

 Kimi insanların ek kazanç, yan gelir olarak kimi insanların ise meslek olarak yapmış olduğu Dropshipping ne kadar para kazandırmaktadır? Dropshipping diğer tüm işlerde olduğu gibi her ne kadar emek sarf ederseniz o kadar fazla para kazandırabilir. Dropshipping işinde harcamış olduğunuz zamanın yanı sıra pazar gücünüz, pazarlama gücünüz ve hangi kesime hitap eden ürünler satmış olduğunuz da çok önemlidir. Ayrıca Dropshipping işini ekip halinde yaparak çok daha büyük kesimlere ulaşabilir ve çok daha fazla kazanabilirsiniz.

Dropshipping İçin Şirket Kurmak Gerekli Mi?

 Dropshipping işini yapmak için şirket kurmanıza herhangi bir gereklilik duyulmamaktadır. Fakat şöyle bir durum var ki Dropshipping işinden elde etmiş olduğunuz geliri beyan etmeniz gereklilik göstermektedir. Bu konuda bu beyandan dolayı şirket kurulması gerektiğini düşünen insanlar, hatta iddaa eden kişiler vardır fakat vergilendirme işleri için şirket kurmanıza gerek olmayıp şahıs, kişi olarak vergi dairesine giderek gelirinizi beyan edebilirsiniz.

Daha fazla proje fikirleri için ”En İyi İş Fikirleri Neler?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Dropshipping İçin Ne Gerekli

 Dropshoping için öncelikli olarak ne tür bir işletme olacağınızı düşünmeniz gerekmektedir. İşletmeniz için fikirler üretiniz. Ardından herhangi bir EBAY, Amazon gibi e-ticaret sitelerinde satıcı profili açın veyahut domain adresi ve hosting yani sunucu hizmeti satın alarak kendi e-ticaret sitenizi kurun. Domain yani alan adı alırken işletmeniz ile ilgili olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Ardından sitenizin kurulumunu gerçekleştirerek mağazanıza ürünleri ekleyiniz. Ürünleri eklerken detayları kar marjınızı gözden geçiriniz. Daha sonrasında sitenizin ön plana çıkması, Google ve Yandex, Bing ve diğer arama motorlarında öne çıkması yukarılarda yer alması ve görünebilir olması için SEO çalışması gerçekleştiriniz. Bunun ardından sosyal medya ve diğer platformlardan daha büyük kitlelere erişim sağlayarak mağazanızı pazarlayınız. Kısaca özetleyecek olursak ;

 Dropshipping için gerekeli olan şeyler:

  1. Dropshipping yapacağınız konu hakkında fikir üretmeniz,
  2. E-ticaret platformlarında satıcı hesabı açmak veya,
  3. Domain ve Hosting yani sunucu hizmeti satın alarak kendi e-ticaret sitenizi kurmak,
  4. Sitenizin kurulumunu gerçekleştirmek,
  5. Sitenizin arama motorlarında ön plana çıkabilmesi için detaylı SEO çalışması gerçekleştirmek,
  6. Detaylarınıza karar vermek ve,
  7. Mağazanızı tüm platformlarda tanıtıp mağazanızı pazarlamak.

Diğer Kategorilerimize de göz atın;

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramFacebookTwitterYouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Ads

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir