Solucan gübreciliği nedir? Solucan gübreciliği nasıl yapılır ve ne kadar para kazandırır? Gibi merak ettiğiniz bütün soruları bu konumuzda paylaşacağız. Solucan gübreciliği günümüzde çok fazla ilgi duyulan bir meslek haline gelmiş ve hakkında birçok kez araştırma yapılan bir konudur. Solucan gübreciliği genellikle kırsal kesimlerde yapılabildiği gibi herhangi bir yerde bulunan bahçenizin içinde dahi yapabilirsiniz. Günümüzde harika bir ek kazanç fikri olan solucan gübreciliği, solucan gübresinin verimli ve çok faydalı olmasından dolayı tutulmuş durumdadır. Dilerseniz şimdi detaylara geçelim.

Solucan Nasıl Bulunur?

Solucanlar bildiğimiz üzere nemli toprakları çok fazla sevmekte olup bahçe veyahut orman gibi muazzam nem kaynağı olan ortamlarda yer almaktadır. Nemli toprağın tespiti ve kazınması sonucu ile toprağın katmanları arasında çokça solucana rast gelebilir ve toplayabilirsiniz. Eğer ki nemli bir alana ulaşımınız yoksa, etrafınızda erişebileceğiniz bir nemli ortam bulunmuyorsa kesinlikle telaşa girmeyin. Sizlerde belirlediğiniz bir alanı su ile biraz nemlendirerek solucanların istediği ortam haline getirebilir ve zamanla rastlayabilirsiniz.

Daha fazla fırsat ister misiniz? Dropshipping ile ilgili ”Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Solucan Ne Yer Ne İçer?

Solucanınız için mama hazırlamanız mümkündür ve bunun yanı sıra solucan gübrenizi kaliteli olması için bir takım karışım ile kompost hazırlayabilir ve bununla besleyebilirsiniz. Solucanınız için kompost hazırlamak istiyorsanız eğer taze sığır gübresi kullanabilirsiniz. Eğer taze sığır gübresinin yanı sıra haricinde farklı şeyler kullanmak isterseniz, çimen, ot, ağaçların yaprakları, mısır koçanı veyahut mısır sapı, yonca, arpa ve buğday, arpa talaş çay posası ve benzeri maddeler kullanarak solucanınızı besleyebilirsiniz.

Solucan Gübreciliği Nedir?

Solucan gübreciliği günümüzde bir çok kişi tarafından yeni yeni keşfedilen bir ek gelir mesleğidir. Bu mesleği ek kazanç olarak yapan kişilerin yanı sıra bir meslek olarak yapan kişiler de mevcuttur ve gayet kazançlı bir yöntemdir. Solucan gübreciliğinin günümüzde çok fazla tutulması ve beğenilmesinin sebebi, solucan gübresinin özellikle bitkiler için verimli ve gayet faydalı olmasıdır. Solucan gübreciliğini yapmak için dilerseniz solucanı kendiniz satın alabilir, dilerseniz de solucanınızı kendiniz bulabilirsiniz. Genellikle nemli topraklarda yer alan solucanlar sizler için harika bir seçenek olup düşük bütçeyle mesleğe başlamanıza olanak sağlayacaktır.

Solucan Nasıl Gübre Yapar?

Solucanlar almış oldukları sebzeleri ve gıdaların atıklarını ayrıştırma özelliğine sahiptirler. Bu sebze ve gıda atıklarını ayrıştırarak sindirim sistemlerinden geçirilmesi sonucu solucan gübreleri meydana gelir. Günümüzde solucan gübreleri yaygın olarak Vermicompost olarak bilinmektedir.

Evde yapılacak işler ile ilgili bilgi almak için Ev İşleri’‘ kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Solucan Gübresini Kim Alıyor?

Solucan gübresi tarım alanında sıklıkla kullanılmasından dolayı alıcı kitlesi dar spektrumludur diyebilir. Potansiyelde bulunan solucan gübresi alıcılarını sıralayacak olursak eğer bunları da ;

 • Seracılar
 • Fideciler
 • Peyzaj Şirketleri
 • Meyve Üreticileri
 • Sebze Üreticileri
 • Çiftlik Sahipleri
 • Hobi Bahçecileri ve
 • Fındık Bahçecileri diyebiliriz.

Solucan Gübresi Tonu Kaç Lira 2021

Solucan gübresi günümüzde birçok sektörde birçok kişiye hitap etmektedir. Merak edilen konulardan birisi de araştırmalarımıza göre solucan gübresinin tonunun kaç lira olduğudur. Yapmış olduğumuz araştırmaların sonucunda solucan gübresinin ton fiyatını bulmuş bulunmaktayız. Solucan gübresinin tonu 2021 yılında talebe göre değişiklik göstermektedir, fakat kilogram fiyatı verecek olursak 1.5-2 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Daha fazla proje fikirleri için ”En İyi İş Fikirleri Neler?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Solucanların Ömrü Ne Kadardır?

Solucan gübreciliği yapmadan önce en fazla merak edilen konulardan birisi de solucanların ömrünün ne kadar sürdüğü konusudur. Doğal olarak kar yapma için insanlar çok sık solucan almak istemezler ve bir aksilik olmadıkça kesinlikle gerek olamayacaktır. Escarpia Laminata isimli olan solucanlar tahminlere göre ortalama olarak ömür verecek olursak 100-200 yıl yaşamaktadır. Bazılarının ise yaklaşık olarak ömürlerini 300 sene boyunca sürdürdükleri bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

Solucan Fiyatı Ne Kadar?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı fiyatları aşağıdaki şekildedir;

 • 500 adet – 150 TL – Nakliye Ücretsiz
 • 1000 adet – 250 TL – Nakliye Ücretsiz
 • 2000 adet – 350 TL – Nakliye Ücretsiz
 • 3000 adet – 450 TL- Nakliye Ücretsiz

Diğer Kategorilerimize de göz atın;

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramFacebookTwitterYouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Ads

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir