Freelance İşler Nedir? Günümüzde çok fazla duymuş olduğumuz ve her geçen gün araştırmaya eğilim sağladığımız freelance işler nelerdir? Nasıl freelancer olunur?   Freelance işleri aslında sınırlandırmamız pekte mümkün değildir. Birçok konuda freelancer olarak işler yapabilmeniz mümkündür. Özellikle tasarım, bilişim ve metin yazarlığı ile bilinmektedir. Nasıl yapılır sorusuna gelirsek elbette cevabı çok basit. Ülkemizde yaygın olarak bilişim, yazılım, tasarım, çevirmenlik, makale yazımı ve editörlük gibi hatta influencerlık ile dahi yapılmaktadır. Öncelikle bir ortama ihtiyaç duyulmaktadır. Ortamdan kastımız alıcı ve satıcının birlikte bulunabileceği bir yer. Sonrasında ise portfolyonuzu gören işverenlerin sizleri bulmasını beklemeniz gerekmektedir. Tabi bunun yanı sıra direkt olarak sizde satıcının istediğine göre iletişime geçebilirsiniz.

Freelance ne demek?

 Türkçe anlamı paralı asker anlamına gelen freelancer aslında serbest meslek, serbest çalışmak anlamlarına gelmektedir. Kısacası kendi işinin patronu olmak da diyebiliriz. Kendi işinin patronu derken, bir kişiye, kurala veya saate bağlı kalmadan dilediği ortamda ister ev isterse de bahçe gibi ortamlarda dahi almış olduğu projeyi yapmasını kastediyoruz. Bir tür girişimcilik de dememiz mümkün olabilir aslında.

Evde yapılacak işler ile ilgili bilgi almak için Ev İşleri’‘ kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Freelance işler nelerdir?

 Bir çok iş aslında freelance olarak yapılabilmektedir. Fakat bunları biraz açacak olursak eğer; her yiğidin harcı olmayan yazılım ile başlamak isterim. Evet yazılım işi aslında bir freelance iş türüdür. Bunun yanı sıra yine bilgisayarı ve programlarını etkin kullanarak yapılacak bir iş daha söylersek tasarımcılık diyebiliriz. Grafik, logo tasarımı, kurumsal kimlik yaratma gibi konular bu başlığın altına girebilmektedir. Son zamanlarda özellikle yazarlık çok fazla merak edilmektedir. Kesinlikle temel bir freelancer işlerinden birisi de editörlük ve yazarlıktır. İster site içerikleri ister makale yazımlarını bu konu içine sığdırabiliriz. Bunun yanı sıra tercümanlığı da freelancer olarak yapmanız mümkündür. Fotoğraf çekerek te bir freelancer olmanız mümkündür. Harika pozlar yakalayarak, bunları stok fotoğraf sitelerine yükleyebilir  ve satabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir çalışma için arka fon müzikleri beatları da yaparak satar ve para kazanırsınız.

İnternetten freelance işler yapılır mı?

Merak konusu olan konulardan biriside internet üzerinden freelancer olmak mümkün mü sorusudur. Evet kesinlikle bu sizler için mümkündür. İnternet üzerinden birçok site freelancer işleri için kurulmuş konumdadır. Kimi sitelerde makale yazarak satabilir ve gelir elde edebilir, kimi sitelere stok fotoğraflar satabilirsiniz. Özellikle bazı topluluk sitelerinde alıcılar ile karşılaşabilir ve anlaşmanız durumunda hizmet satabilirsiniz. Tabi tüm bunları yaparken kesinlikle güvenli alışveriş ve kişisel bilgilerinizi güvenli yerlere verdiğinize emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde dolandırılabilir veyahut farklı tür şeylerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kolay freelance işler hangileri?

 Kolay freelance konuları hangisidir sorusuna geldiğimiz vakitte aslında bunun cevabı kişiden kişiye, almış olduğu eğitim ve yeteneklerine göre değişebilir diyebilir. Ama en kolay olarak neredeyse oturduğunuz yerden para kazanacağın iş nedir dersek kuşkusuz cevabı stok fotoğrafçılık olur. Bunun yanı sıra almış olduğunuz eğitimlere göre sıralayacak olursak eğer birden fazla dil biliyorsanız çevirmenlik tam size göre olacaktır, herhangi bir metni ya da bir kaydı çevirerek kolayca para alabilmeniz mümkündür. Eğer ki yazım yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız da makaleler yazarak kolayca para elde edebilirsiniz. Genellikle her yazdığınız makale için kelime sayısına göre ücret alırsınız. Ayrıca logo tasarımı yapmayı da eğer ki ufak çaplı dahi bilginiz varsa bu kategoriye eklememiz mümkündür. Unutmayın her hizmetin hitap ettiği bir çevre ve her işin hitap ettiği bir freelancer vardır.

Kendi işinizi kurmaya bayilik alarak başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ”Bayilik Nedir? Nasıl Alınır?” yazımıza göz atın.

Freelance işler kazançlı mı?

 Freelance işler kazançlı mı? Bu sorunun cevabı kişiden, kişiye ve firmadan firmaya değişiklik gösterir. Elbette freelancer işler ile güzel kazançlar sağlanmaktadır. Fakat bu kazançlar sizlerin yeteneklerine ve eğitimlerine göre değişiklik göstermektedir. Üst düzey ve fazla zaman isteyen bir çalışma yapıyorsanız eğer kesinlikle güzel kazanç elde edebilirsiniz. Fakat basit ve kısa işler yapıyorsanız kazancınız biraz daha düşük seviyede kalacaktır.

Freelance iş fikirleri 

 Freelance iş fikirlerini sizler için listeleyecek olursak eğer aşağıdaki gibi olacaktır;

Freelance iş siteleri hangileri?

 Freelance işler yapmanız için sizleri bir arada birleştiren birçok site mevcuttur. Türk sitelerinin yanında Dolar ve Euro karşılığı iş yapacağınız uluslararası siteler de mevcuttur. Siteleri uluslararası ve Türkiye kitlesine sahip olarak sıralarsak aşağıdaki gibi olacaktır. 

Uluslararası Freelance Siteleri;

 • Upwork
 • Fiver
 • Aquent
 • Skyword
 • Guru
 • PeoplePerHour
 • 99Designs

Türk Freelance Siteleri;

Para Kazanabileceğiniz Freelance İşler

 Tüm freelance işler ebetteki para karşılığı yapılmakta olduğundan dolayı para kazandırmaktadır. Fakat birçok iş daha yüksek paralar kazandırmaktadır. Bu işleri söyleyecek olursak eğer tabii ki de yine sizlere yapılan iş ve zorluğu diyebilir. Fakat bunun yanı sıra stok fotoğrafçılık gibi basit ve eğlenceli bir hobi ile çok muazzam paralar da kazanabilirsiniz.

İnternette freelance yapılabilecek işler nelerdir?

İnternetten freelance işler yaparak ek gelirler elde etmeniz mümkündür. Dilerseniz bu işler nelerdir inceleyelim. 

 • Yazarlık ve Editörlük
 • Özel Ders Verme
 • Sanal Danışmanlık
 • Fotoğrafçılık
 • Çeviri
 • Sosyal Medya Yönetimi
 • Programlama. Yazılım
 • Reklam Yönetimi
 • İnfluencerlık

Daha fazla proje fikirleri için ”En İyi İş Fikirleri Neler?” yazımıza göz atabilirsiniz.

İnfluencer Nedir?

İnfluencer, sosyal medyada tanınan kişilerin kendilerine vermiş oldukları isimlerdir. Kısacası İnfluencerlar belirli kitleye sahip, ikna ve etkileme kabiliyeti yüksek ve çevresi tarafından ilgi çeken ilgi duyulan kişilerdir. 

Diğer Kategorilerimize de göz atın;

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramFacebookTwitterYouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Ads

One Reply to “Freelance İşler Nedir? Nasıl Yapılır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir