Kosgeb nedir, Kosgeb destekleri neler? KOSGEB 1990 yılında ülkemizdeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin değeri ve operasyonlarını artırmak amacıyla ve aynı zamanda rekabet ortamı yaratmaya ve ekonomik gelişmemizi sağlamak amacıyla kurulmuş kamu kurumudur. Kosgeb tarafından girişimcilere, Kobilere ve Ar-Ge çalışmaları yapan şahıs ve firmalara destekler yapılmaktadır.

 2021 Kosgeb Destekleri Neler?

2021 yılında KOSGEB tarafından destekler yapılmaya son hızla devam etmektedir. Hem ülkece kalkınmamız, üretken olmamız hem de ekonomizmin gelişmesi için yapılan bu destekler;

  • Girişimciliği geliştirme destek programı,
  • Genel destek programı,
  • KOBİ proje destek programı,
  • Ar-Ge inovasyon destek programları,
  • İşbirliği güç birliği destek programı,
  • Kredi faiz desteği,
  • KOSGEB laboratuvar hizmetleri,
  • Stratejik ürün destek programları,
  • Teknopark,
  • Tematik proje destek programı,

şeklindedir.

Kosgeb Destek Ücretleri Ne Kadar?

 KOSGEB tarafından Kobilere ve ayrıca girişimci şahıslara belirli destekler yapılmaktadır. Son zamanlarda özellikle nitelikli eleman desteği ön plana çıkmaktadır. Nitelikli eleman desteği ise üst limit olarak 50 bin TL olarak belirlenmiş olup; Destek kapsamında istihdam edilmiş olan elemanların, meslek yüksekokulu ve ön lisans mezunları için iki bin beş yüz  TL, lisans mezunları ve daha yüksek mertebedeki mezunlar için üç bin beş yüz TL olmalıdır.

Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

 KOSGEB tarafından verilen desteklere başvurular nasıl yapılmaktadır? Öncelikle KOSGEB’e kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için KOSGEB resmi web sayfası üzerinden e-hizmetler bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun ardından işletmenizin Kobi statüsünde yer alıp almadığının tespit edilmesi üzere Kobi beyannamesini doldurmanız gerekecektir. Doldurmuş olduğunuz beyannameniz KOSGEB uzmanları tarafından detaylıca araştırılıp kontrol edilecektir. Uygun görülmeniz halinde uzmanınızla bir görüşme sağlayarak planlamış olduğunuz desteklere başvurularınızı yapabilirsiniz. Kesinlikle beyanname verme kısmında doğru bilgileri girmeyi ihmal etmeyin aksi taktirde bu sebepten ötürü doğabilecek tüm hukuki ve maddi sorumluluklar işletmenizin üzerine ait olacak.

Kosgeb Hangi Alanlara Destek Veriyor?

 KOSGEB tarafından destekler elbette ki belirli alanlarda verilmektedir. Bu alanları söyleyecek olursak eğer; KOSGEB tarafından, bilgi ve iletişim,  elektrik, gaz, iklimlendirme ve buhar üretimi ve dağıtımında, finans ve sigorta faaliyetlerinde, diğer hizmet faaliyetleri sektörlerinde, imalat sektörü, idari ve destek hizmetleri faaliyetlerinde, inşaat sektöründe madencilik ve taş ocakları sektöründe, ulaştırma ve depolama sektöründe, su temizliği, kanalizasyon ve atık yönetimi ve iyileştirme operasyonlarında, mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetlerde, toptan ve perakende ticaretlerde, motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin onarımları ve kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor alanlarında destekler vermektedir.

Kosgeb’den Kimler Yararlanabilir?

 Ülkemizde destek ve eğitim hizmetleri vermekte olan KOSGEB Kobiler ve girişimcilere destekler sağlamaktadır. Özellikle girişimcilik eğitimleri bulunan ve bunu sertifika ile ödüllendiren KOSGEB Kobi konumundaki firmalara ve girişimcilere destek vermektedir. Bu desteklerden yukarıdaki konumuzda yer alan alanlara dahil olan girişimci ve Kobiler yararlanabilirler.

Daha fazla Hibe ve Destek için ”Devlet Teşvikleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği Ne Kadar?

  KOSGEB tarafınca geleneksel girişimci desteği kapsamında  kadınlara minimum 10 bin TL hibe desteği vermektedir. Minimum hibe desteği on bin TL olan bu hibede alınabilecek en üst limit 60 bin TL’dir. Ayrıca bu desteğin de sayesinde girişimciler makinalarının ve diğer türlü giderlerini karşılayabilmektedir. Diğer giderler olarak bahsetmiş olduğum konun içinde işçi maaşları ve işyeri kirası gibi şeyler mevcuttur. Ayrıca önceden makinaların iki yıl boyunca kullanması şartı 2021 yılında yani günümüzde artık geçerliliğini yitirmiş bulunmaktadır. Ayrıca KOSGEB tarafından ileri girişimci statüsünde yer alan ilgililere 360.000 TL kadarlık destek  yapılmaktadır.

Kosgeb Hangi Kursları Veriyor?

 KOSGEB tarafından belirli kurslar ve sertifikasyon işlemleri gerçekleşmektedir. KOSGEB tarafından geleneksel girişimcilik kursları ve ileri  girişimcilik kursları yer almaktadır. Bu kurslar uzun soluklu olup aslında sizin hızınıza bağlıdır. Bu kurslardan online bir şekilde yararlanabilirsiniz. Ayrıca her konunun sonundaki sınavları tamamlayarak ve en son final sınavını geçerekten sertifika kazanabilirsiniz.

Evden çalışmak, evde para kazanmak hakkında bilgi edinmek için ”Evde Yapılacak İşler” yazımıza göz atın.

Kosgeb’den Alınan Para Geri Ödeniyor Mu?

 KOSGEB tarafınca verilen paraların geri ödenip ödenmeyeceği merak konusu durumundadır. KOSGEB tarafından ödenen para eğer faizsiz kredi ise geri ödenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ödenen para eğer hibe ise geri ödemenize gerek kesinlikle yoktur. 

Kosgeb Yeni Girişimci Desteğine Kimler Başvurabilir?

 KOSGEB desteğinden ülke ekonomisine destek sağlaması ve yerli üretimi artırması amacıyla yeni girişimciler, Kobiler, kadın girişimciler, İŞGEM bünyesinde yer alan girişimciler KOSGEB yeni girişimci desteğinden başvuru yaparak yararlanabilirler.

Kripto Paralar Üzerine Kazançları İncelemek için ”Kripto Para” Kategorimize Göz Atabilirsiniz.

Kosgeb Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

 KOSGEB tarafından yapılan eğitim ve kurslar ortalama olarak bir kaç haftada bitirilebilir. Ayrıca bunun yanında sınava tabi tutulacak girişimcinin hızı ile bu süre biraz daha düşebilmektedir. KOSGEB tarafından yapılacak ödeme ise onay sonrasında yapılacaktır. Onay  bir veya iki hafta ya da daha fazla sürebilmekte. Hemen bunun akabinde girişimcilerin ödemeleri yapılmaktadır.

Devlet Memuru Kosgeb’e Başvurabilir Mi?

KOSGEB tüm Türk girişimciler ve Kobiler için destek ve eğitimler sağlamaktadır. Diğer tüm vatandaşlar gibi devlet memuru şahıslar da KOSGEB’e başvuruda bulunabilirler. Fakat eğitimlere katılabilen devlet memurları emekli olmadan iş yeri açamazlar. Memur olmasa dahi bu desteklerden yararlanacak olan, yararlanmak olan herkesin başka hiçbir işte çalışmaması gerekmektedir.

Diğer Kategorilerimize de göz atın;

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramFacebookTwitterYouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Ads

One Reply to “Kosgeb Destekleri Neler?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir