Devlet teşvikleri, devlet destekleri nelerdir? Devlet tarafından birçok yardım ve teşvikler yapılmaktadır. Eğer bir girişimciyseniz, aklınızda yeni bir iş fikri varsa ya da krize girmiş olan bir firma iseniz bu konu sizleri çok yakından ilgilendirmektedir. Devlet tarafınca girişimcilere ve belirli konu başlıları altında iş kuracak kişilere destek amaçlı teşvikler yapılmaktadır. Ayrıca devlet krize girmiş olan firmalara kalkınması için belirli teşvikler, destekler sağlamaktadır. Özellikle ülke ekonomisinde bir durgunluk, kriz dönemi yaşandığı zaman bu devlet teşvikleri tüm insanları yakından ilgilendirmektedir. Firmalar için yapılan bu teşvikler direkt olarak yapılacağının yanı sıra pazar değişiklikleri, düzenlenmeleri ile de yapılabilmektedir. Unutmayalım ki devlet tarafından her dönem üretim, kalkınma amaçlı teşvikler yapılmaktadır. 

Devlet Teşvikleri Nelerdir?

 Devlet tarafından Ar-Ge, inovasyon, çevre koruma, tarım ve hayvancılık, kültür ve turizm, hayat boyu öğrenme ve girişimcilik konularında teşvikler ve destekler yapılmaktadır. Ar-Ge ve inovasyon konusundan atık su teşviki, sigorta primi teşviki, gelir vergisi stopajı, Ar-Ge indirimi ön plandadır. Çevre koruma konusunda Turseff kredisi, çevre teknolojileri destekleri ve bazı programlar ön plandadır. Tarım ve hayvancılık konusunda birçok teşvik mevcuttur. Bunlardan öne çıkanlar ise, işletmelere yapılan yatırımlar, geliştirmeler ve pazaryerinin geliştirilmesidir. Kültür ve turizm konusunda devlet tarafından krediler, indirimler ve yabancı sinema yapımcılarına KDV muafiyeti ön plana çıkmaktadır. Hayat boyu öğrenme konusunda devlet tarafından birçok programlar düzenlenmektedir. Bunlardan en belirgini elbette ki Erasmus Programıdır. Girişimcilik konusunda da Turseff kredisi ön planda yer almaktadır. 

Daha fazla Hibe ve Destek için ”Devlet Teşvikleri” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

2021 Devlet Teşvikleri Nelerdir?

 2021 yılında da devlet tarafından yardımlar ve teşvikler yapılmaktadır. Bu teşvikler tüm her konuda yapılmakta olup detaylı bilgi almanız yüksek derecede yararınıza olacaktır. İşte sizler için listelediğimiz 2021 yılı devlet yardımı ve teşvikleri;

 1. Çeyiz yardımı
 2. Maddi durumu zorlukta olanlara nakdi yardım
 3. Evde bakım parası
 4. Engelli yardımı
 5. Hak ediş parası
 6. Yaşlılık maaşı
 7. Cenaze yardımı 
 8. Doğum parası
 9. Süt parası
 10. Barınma desteği
 11. Pandemi desteği
 12. Rapor parası
 13. Kırsal kalkınma hibesi
 14. Hayvancılıkta devlet hibeleri
 15. Teknolojik yatırım hibeleri

Evden çalışmak, evde para kazanmak hakkında bilgi edinmek için ”Evde Yapılacak İşler” yazımıza göz atın.

Devlet Teşviği Nasıl Alınır

 Devlet teşviği nasıl alınır girişimciler çok fazlaca merak ediyor. Devlet tarafından yapılan yardımlardan ve kalınmak için verilen teşviklerden elbette ki herkes yararlanmak ister. Fakat devlet teşviğini almak için öncelikle o teşviğe ait koşulları karşılamanız gerekmektedir. Tüm koşulları karşılıyorsanız eğer devletin yapmış olduğu teşviklerden sizinle ilgili olanından başvuru yaparak yararlanabilirsiniz. Ayrıca devletin ücretsiz olarak vermiş olduğu kurslardan yararlanmanız da mümkündür. Bu kurslar arasından da en bilineni kuşkusuz KOSGEB girişimcilik sertifikasıdır. 

2021 Hibe Destekleri

 Günümüzde 2021 yılında birçok alanda devlet tarafından hibeler sağlanmaktadır. Fakat bu hibeler arasından en çok dikkat çekenleri tarım ve hayvancılık konusundadır. 2021 yılında özellikle tarımsal alanlara, su ürünlerine, arıcılığa ve ürünleri ve üretim yetiştiriciliği için devlet tarafından makina yardımı ve tıbbi yardımlar gibi destekler verilmektedir. Ayrıca bu yardımlar belirli iller için geçerli olmaktadır ve bir üst limiti bulunmaktadır. 

Devletin Hibe Verdiği İşler Hangileri?

 Devlet tarafından ekonomi ve üretimin kalkınması, işsizlik gibi sorunların çözümü için birçok hibe verilmektedir. Tabi haliyle bu durumda bu hibelerin hangi işler için verildiği merak konusu halindedir. Genellikle hayvan yetiştiriciliği ve üretimle ilgili olan bu işler işte şu şekildedir ;

 1. Arıcılık ve Ürünleri
 2. Bilişim sistemleri
 3. El sanatları ve katma değerli ürünler
 4. Hayvan ve bitki gübrelerinin işlenimi, paketlenmesi ve doldurulması 
 5. İpek böceği yetiştiriciliği
 6. Su ürünleri yetiştiriciliği
 7. Tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği

Kripto Paralar Üzerine Kazançları İncelemek için ”Kripto Para” Kategorimize Göz Atabilirsiniz.

Devlet Desteği Eğitimi

 Devletimiz tarafından birçok eğitim ve destek yapılmakta  olup bu desteklerin amacı ülkemizin kalkınması ve yerli üretimin artması ile dışa bağımlılığı en aza indirebilmektedir. Bu eğitimler içinden en çok bilinen elbette ki KOSGEB geleneksel ve ileri girişimcilik eğitimleridir. Bu eğitim ile birlikte birçok şeyi öğrenebilecek ve girişimciliğin tüm detayları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Ayrıca her yıl İŞKUR tarafından birçok eğitim düzenlenmektedir. Bunları İŞKUR‘un resmi web sayfasından öğrenebilmeniz mümkündür.  

Sanayi Devlet Teşvikleri Neler?

 Sanayicilik konusunda üretimin artması için önemli adımlar atılmakta olup teşvikler sağlanmaktadır.  Bu teşvikler içinden en belirgin olanlar muafiyetler, istisnalar ve indirimlerdir. Bunlar KDV istisnası, Gümrük vergisi muafiyeti, Vergi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, sigorta primi, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, KDV iadesi olmaktadır. Elbette ki bu teşvikleri almak için bazı özellikleri taşımanız gerekmektedir.

En Uygun Kredi Veren Banka Nasıl Bulunur? Kredi Nasıl Kullanılır? Öğrenmek İçin ”Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?‘ Yazımıza Göz Atabilirsiniz.

Devlet Hibe Desteği Nasıl Alabilirim?

 Devlet birçok konuda birçok farklı hibeler ve destekler sağlamaktadır. Tüm bu hibeler ve destekler için belirli başvurular gerekmektedir. Devlet hibe desteklerini alabilmeniz için öncelikle belirli koşulları yerine getirmeniz ve belirli özelliklerinizin olması bulunmaktadır. Yapmış olduğunuz iş bu teşvikin kapsamında olması gerekmektedir. Tüm bu teşvikler için ilgili bakanlıkların web sayfalarını takip edebilir ve bilgi alabilirsiniz. Ardından bu özellikleri ve koşulları taşıdığınız taktirde belirli yerlere belirli başvurular yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızın incelenmesi ardından sizlere bu teşviklerle ilgili detayları dönüşler yapılacaktır.  Ayrıca devletin sağlamış olduğu hibe kredilerini almak istiyorsanız da kesinlikle unutmamalısınız ki 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Diğer Kategorilerimize de göz atın;

Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagramFacebookTwitterYouTube hesaplarımızı takip edip bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

Ads

2 Replies to “Devlet Teşvikleri (Hibe) Nedir? Nasıl Alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir